Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Odpust parafialny

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz w kolejny dzień w Święto Najświętszej Maryi Pany Matki Kościoła nasza parafia obchodziła dni odpustowe, w których kazania wygłaszał o. Mieczysław Hałaszko. W pierwszym dniu odpust przed sumą odpustową odbyła się uroczysta procesja w akompaniamencie orkiestry dętej i pocztów sztandarowych. Orkiestra również wzbogaciła oprawę Mszy Świętej, której przewodniczył o. Mieczysław. W drugi dzień odpustu o godz. 18:00 nasz parafiafialny chór ubogacił Eucharystię, której przewodniczył ks. Robert.

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania wygłoszonego podczas pierwszego dnia odpustu

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania wygłoszonego podczas drugiego dnia odpustu

Posłuchaj słów dziękczynnych ks. Proboszcza w drugi dzień odpustu

 

Opatrzności Bożej zawdzięczamy, że należąc do parafii p.w. Ducha Świętego mamy na co dzień przed oczyma trzecią osobę Boską: "Ducha Świętego". Dla dopełnienia mamy również nadane dla naszej parafii wezwanie: ”NMP Matki Kościoła".

Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1, 14). Od tej chwili Maryja stała się Wspomożycielką Wiernych i Matką Kościoła, towarzyszy Kościołowi na każdym kroku. Tytuł ten dawali Matce Najświętszej teologowie już od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI.

Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, w imieniu 70 biskupów polskich w dniu 16 września 1964 roku, uzasadnił konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła podczas trzeciej sesji soborowej. Powoływał się na doświadczenia naszego Narodu, dla którego Matka Chrystusowa, obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas wzywana, była ratunkiem, pomocą i zwycięstwem. Trwamy więc w Duchu Świętym mając wsparcie w NMB Matce Kościoła w naszej parafii.
Bogu niechaj będą dzięki.

zdjęcia: Agnieszka Kubny
Daniel Kubny

Uroczystość Najświętszej Trójcy
2019.06.16

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"