Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. To szczególny czas w kalendarzu liturgicznym - wspomina się wtedy mękę, śmierć i zmartwych - wstanie Jezusa Chrystusa.

Liturgia Wielkiego Czwartku w naszym kościele rozpoczęła się o godz. 18.00 procesyjnym wejściem do ołtarza. Uwagę zwracało otwarte i puste tabernakulum.

Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Robert Sadlak, koncelebrowali księża: ks. proboszcz Edward Bogaczewicz, wikarzy ks. Tadeusz Komorek i Marcin Pilch oraz księża goście pochodzący z naszej Wspólnoty ks. Dariusz Piasecki i o. Wiktor Lata.

 

W czasie liturgii, po kazaniu, miał miejsce obrzęd umycia nóg 5 mężczyznom przez przewodniczącego kapłana.


Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii, to również dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa, stąd, jak co roku, przedstawiciele Wspólnoty złożyli życzenia i wręczyli symboliczne czerwone róże obecnym kapłanom.

Końcowym elementem liturgii tego dnia było przeniesienie Najświętszego Ciała Pana Jezusa do ciemnicy, i Jego indywidualna adoracja do godz. 23.00.

Aktywny udział Służby Liturgicznej, uczestnictwo chóru parafialnego, a przede wszystkim liczny udział wiernych naszej parafii, przyczyniły się do godnego i wspólnotowego przeżycia wielkoczwartkowej Eucharystii.zdjęcia: Tadeusz Kucharski
Daniel Kubny

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
04.06.2023
 [aktualizacja: 20.02.2023]
Na rok 2023

katechumenat