Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Procesja Bożego Ciała to manifestacja wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w sakramencie eucharystii. Tegoroczne obchody ze względu na panującą pandemię i wynikające przez nią regulacje epidemiczne zmieniły tradycyjną procesję, gdzie trasa przebiegała przez jedno z trzech osiedli należących do naszej parafii, w procesję okalającą teren kościoła. Prócz w procesji i Mszy Świętej w tym dniu mogliśmy uczestniczyć w dekanalnym wieczorze uwielbienia, które odbyło się w naszej parafii. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowanie tego dnia.

Posłuchaj kazania głoszonego w Uroczystość Bożego Ciała przez ks. Proboszcza

 

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. W Polsce zwyczaj ten wszedł do “Rytuału piotrkowskiego” z 1631 r. Rzymskie przepisy procesji zawarte w “Caeremoniale episcoporum” (1600 r.) i “Rituale romanum” (1614 r.) przewidywały jedynie przejście z Najświętszym Sakramentem bez zatrzymywania się i błogosławieństwo eucharystyczne na zakończenie.

Procesję odprawiano z wielkim przepychem od początku jej wprowadzenia. Od czasu zakwestionowania tych praktyk przez reformację, udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary.

 

zdjęcia: Daniel Kubny

XXVI Niedziela Zwykła
2021.09.26