Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2, 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Profesor Marian Molenda i nasza droga krzyżowa

Po raz kolejny do naszej świątyni weszła ręka znanego i wielce zasłużonego artysty profesora Mariana Molendy. Przekonanie, że sztuka sakralna jest dla niego częścią światopoglądu i życia związanego z wyznawaną głęboko wiarą katolicką (stąd jego osobisty i wyjątkowy stosunek do jej realizacji), przywiodły profesora do naszej parafii. Najpierw zrealizował projekt znanego w Opolu architekta Zdzisława Budzińskiego i uwiecznił w centralnej części ołtarza - postać Chrystusa na Krzyżu a później wystrój ołtarza, ambonki oraz chrzcielnicy. Teraz realizacji doczekała się również długo oczekiwana przez parafian Droga Krzyżowa. Jej tworzenie rozłożone ostało na etapy i w dość krótkim czasie całość zawisła na ścianach naszego kościoła. Ostatnim etapem będzie wykonanie podświetlenia, które jest obecnie realizowane.Parafianie mogą być dumni z tego,że tak znany i ceniony artysta rzeźbiarz uwiecznił swoje dzieła w naszym kościele.

Profesor Marian Molenda urodził się w 1958r. w Baranowie na Lubelszczyźnie,ukończył studia na wydziale rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Po odbyciu stypendium Ministra Kultury i Sztuki obronił doktorat a następnie uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2013r. otrzymał z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora nadzwyczajnego. Dziś na Uniwersytecie Opolskim kieruje pracownią rzeźby. Do Nysy trafił w 1985r.bo tu obiecano mu mieszkanie i zatrudnienie w tworzącym się ognisku plastycznym.
W licznych ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami wystawiał swoje prace między innymi: w Niemczech,Czechach,Francji,Rosji,na Węgrzech,w USA,Chinach. Dziś Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach :
Muzeum na Majdanku w Lublinie;
Muzeum Medali JPII na Jasnej Górze w Częstochowie;
Muzeum Domu Rodzinnego JPII w Wadowicach;
Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku a także w kolekcjach prywatnych w Brazylii,USA,Czechach i w Niemczech.
Wiele Jego wielkogabarytowych dzieł plenerowych rozsianych jest po całej Polsce.
-w Katowicach ławka z mosiężną rzeźbą Stanisława Ligonia,w Radomiu Maria Foltyn w stroju moniuszkowskiej Halki,w Prudniku przy kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła pomnik JPII z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim,w Nysie przed Bazyliką Św. Jakuba i Św Agnieszki pomnik Józefa Piłsudskiego na kasztance - wotum 100 lecia odzyskania niepodległości,w Barbarce pod Toruniem pomnik ku czci pomordowanych przez hitlerowców. Liczne Jego pomniki stanęły na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu. Są tam pomniki upamiętniające twórców i uczestników Festiwali Polskiej Piosenki i nie tylko:
Agnieszka Osiecka z Wojciechem Młynarskim,Jeremi Przybora z Jerzym Wasowskim z kabaretu Starszych Panów,Czesław Niemen,Jonasz Kofta, Krzysztof Klenczon, Daniel Olbrychski,Jerzy Grotowski,Edmund Osmańczyk.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich ogólnopolskich i regionalnych a wśród nich:
- nagrody Wojewody Opolskiego w dziedzinie rzeźby (1997);
- II nagrody na ogólnopolskim konkursie interdyscyplinarnym ,,EGERIA” Ostrów Wielkopolski (2002);
-,,Liry Powiatu Nyskiego” - nagrody starosty nyskiego za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby (2002);
-,,Trytona Nyskiego” - za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2004); - Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w kategorii Animator Kultury(2010); - Nagród i wyróżnień na Salonie Jesiennym w Opolu; - Barbarki z II wojny światowej - w zespole z architektem Januszem Olenieckim oraz realizacja Toruń (2008); - I nagrody w ogólnopolskim konkursie na pomnik Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku oraz realizacja (2009); - I i II nagrody w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym w Warszawie (2013); - Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za długoletnią pracę pedagogiczną (2012);
- W 2018r otrzymał medal ,,Pro Patria”; - W 2015r. medal ,,Zasłużony dla Ziemi Nyskiej”w dziedzinie kultury, zaś w podziękowaniu za współpracę medal dwudziestopięciolecia hospicjum w Nysie (2019).

XXVI Niedziela Zwykła
2021.09.26