Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Triduum Paschalne w naszej parafii

Triduum Paschalne – jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Czas liturgii utożsamia się z czasem męki. Miejsce celebry staje się przestrzenią drogi krzyżowej. To jedyny czas, w którym chrześcijanie mogą – godzina po godzinie – wstępować w ślady Jezusa, postępować tuż za Nim. Do tego z resztą jesteśmy powołani. Chrystus przecież cierpiał za nas i zostawił nam wzór, abyśmy szli za Nim Jego śladami (por. 1 P 2,21). Triduum to czas, w którym znaki, symbole i sakramenty przeplatają się i tworzą naszą więź z paschą Pana. Każda Eucharystia, a zwłaszcza liturgia Świętego Triduum Paschalnego, odnosi nas do rzeczywistości najbardziej fundamentalnej: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana, dzięki którym my również przezwyciężymy śmierć i wraz z Chrystusem zmartwychwstaniemy.

Czytaj więcej...

Koncert "Sursum Corda" w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu

Tegoroczna Niedziela Palmowa była ważnym dniem w życiu naszego chóru "Sursum Corda". Dzięki gościnności księdza proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu, Mariana Obruśnika, mogliśmy zaśpiewać Pieśni Pasyjne w tymże kościele.
Pełna słuchaczy świątynia oraz znakomita akustyka, to prawdziwa radość dla . śpiewaków. Ten czas uważamy za wyjątkowo dobry, a występ za naprawdę udany.

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa - rozpoczął się Wielki Tydzień

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W czytanej Ewangelii w trakcie procesji z palmammi możemy usłyszeć, że zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: “Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Natomiast później czytana była Ewangelia – Męki Pańskiej z podziałem na role, przygotowując nas do tego co stanie się w Wielki Piątek.
Była to również niedziela, w której każdy kto ukończył 18 lat i nie miał przeciwskazań zdrowotnych, mógł oddać krew. Wielkie Bóg zapłać dla wszystkich, którzy podjęli decyzję oddania tego drogocennego daru.
W tym też dniu grono Dzieci Maryi rozprowadzało tradycyjne baranki i medaliony, które już niedługo znajdą się na naszych stołach wielkanocnych.

Czytaj więcej...

Droga Krzyżowa ulicami miasta

W piątek 5 kwietnia 2019 odprawialiśmy Drogę Krzyżową przechodząc ulicami Kędzierzynie z kościoła świętego Mikołaja do kościoła p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła. Rozważania przygotował ks. diakon Piotr Kłonowski. W nabożeństwie uczestniczyli wierni z duszpasterzami parafii dekanatu Kędzierzyn. Cieszymy się, że to nabożeństwo stało się również Kędzierzyńską tradycją. Warto w tym wielkopostnym czasie poznać ogólną historie nabożeństwa, którym jest Droga Krzyżowa.

Czytaj więcej...

Kawiarenka ministrancka

W niedzielę Laetare ministranci wraz ze swoimi rodzicami i ks. Łukaszem przygotowali "kawiarenkę", dzięki której mogli parafianie wesprzeć grupę LSO, która w czerwcu wyrusza na pielgrzymkę do Rzymu. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim tym, którzy wsparli naszą młodzież, a także tym, którzy to dzieło przygotowali.

 

Czytaj więcej...

Ładowarka dla młodzieży

2019 ladowarka

W dniach 17 do 19 marca w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny odbyło się spotkanie rekolekcyjne dla gimnazjalistów zwane "Ładowarką". Na Ładowarkę zaproszeni byli młodzi gimnazjaliści, którzy przygotowują się do bierzmowania, ale też ci, którzy z różnych powodów przygotowania wciąż nie rozpoczęli. Naszą grupą młodzieżową opiekował się diiakon Piotr, który był z nimi przez cały czas.

Czytaj więcej...

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić Wielki Post bez nabożeństwa Gorzkich żali. Obok Drogi krzyżowej, wrosły one na stałe w czas Wielkiego Postu. Gorzkie żale odprawia się zazwyczaj według schematu tradycyjnego: śpiewa się je w niedziele Wielkiego Postu przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Wykonuje się przeważnie tylko jedną część, a kolejne – w następujące po sobie niedziele. Nabożeństwo rozpoczyna się od wystawienie Najświętszego Sakramentu, pobudki, intencja, hymn, lament, Rozmowa duszy z Matką Bolesną i śpiew Któryś za nas cierpiał rany. Następnie wygłaszane jest kazanie pasyjne, po którym śpiewa się suplikację Święty Boże, Święty mocny. Następnie pieśń na błogosławieństwo, albo Suplikacje, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W naszej parafii podczas nabożeństwa Gorzkich Żali diakon Piotr wygłasza kazania pasyjne nawiązując do listu św. Pawła do Galatów, które to kazania będzie można posłuchać poniżej wewnątrz fotoreportażu, a z każdą niedzielą Wielkiego Postu będą pojawiać się kolejne kazania do których odsłuchania serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne prowadził o. Polikarp z Husiatynia

Kiedy przyjechałem do Kedzierzyna-Koźla zobaczyłem kościół, który szczególnie wewnątrz wygląda jak namiot spotkania z Bogiem Ojcem w Starym Testamencie i pojednanie w Nowym Testamencie z Jezusem i Duchem Świętym. Ludzie w Starym Testamencie bali się podejść do Mojżesza, a w Nowym tak jak w Kędzierzynie-Koźlu nie boją się podejść do wspólnoty ojców, którzy prowadzą łagodnie do JEZUSA. Na rekolekcjach wszyscy byli zasłuchani i trwali w rozmyślaniu nad Słowem Bożym, a Jezus przechodził wśród ludzi, jak dwa tysiące lat temu po Palestynie i Izraelu. Wzruszony jak Miłosierny Ojciec - leczył. Odczułem, że Jezus wielu otworzył oczy, a dla niektórych dał wskazania jak być dobrym ojcem i matką. Dla młodzieży i dzieci, Jezus dał wskazówki, żeby słuchali swoich rodziców oraz wychowawców i wzrastali w mądrości Boga i ludzi. Wspólnota kapłańska w parafii i Kościele p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła jest bardzo zgrana i rodzinna, co może być przykładem dla wielu. Wierni w parafii bardzo otwarci i hojni. 

Czytaj więcej...

Niedziela Wielkanocna - "Rezurekcja" fragmenty
2019.04.21

Poniedziałek Wielkanocny
2019.04.22

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"