Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Św.Katarzyna otoczona kolejowymi sztandarowymi

Szesnastego października dokładnie w 40 rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na Jana Pawła II kolejarze i wierni kędzierzyńskich parafii zgromadzili się na dworcu kolejowym aby modlić się różańcem przy figurze Św. Katarzyny swojej patronki.Na stacji trwa normalna praca przewozowa.Kursują pociągi zarówno pasażerskie jak i towarowe,manewrują maszyny torowe wykonujące bieżące prace związane z utrzymaniem linii kolejowych. A kolejarze i wierni - parafianie trwają na modlitwie przy swojej patronce.Modlitwie przewodniczy ks.prałat Edward Bogaczewicz wspierają go dwaj księża wikarzy,jeden z parafii św. Mikołaja drugi z parafii św.Eugeniusza De Mazenod a także siostry zakonne.Ks prałat przypomina zgromadzonym,że tradycja odmawiania różańca trwa od czasu zbudowania w tym miejscu kapliczki a to już mija 18 rocznica.Każdą odmawianą dziesiątkę różańca poprzedza intencja wzbudzana przez naszego ks.Edwarda za kolejarzy, za ich rodziny,za trudną i dpowiedzialną pracę.Ks.prałat po zakończeniu modlitwy różańcowej zaprasza wszystkich chętnych do przejścia pod pomnik Jana Pawła II w Parku Pojednania, gdyż tam będzie miała miejsce uroczystość związana z 40 tą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Bieg papieski z Azot do Kędzierzyna Koźla pod pomnik Św. Jana Pawła II i z powrotem. Pod pomnikiem uczestnicy biegu złożyli kwiaty,orkiestra zagrała Barkę a także inne ulubione przez Jana Pawła II pieśni. Ksiądz parłat dziękował uczestnikom biegu i zebranym wiernym za to, że tu przybyli aby się modlić i dziękować za Świętego Jana Pawła II.

III Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Łagiewnik

Sobota 13 października 2018 roku odbyła się III Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Na pielgrzymkę wyruszyliśmy o godz. 6-tej rano grupą 17 osób. O godz. 9 -tej zgodnie z programem w Sanktuarium św. Jana Pawła II, po przywitaniu wszystkich pielgrzymów z całej Polski, rozpoczęło się nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II przy wystawionych relikwiach, którymi wcześniej uzyskaliśmy błogosławieństwo. Czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową była też okazją do zawierzenia Apostolatu Margaretka w Polsce opiece św. Jana Pawła II. Po czym w procesji z modlitwą różańcową w intencji Kościoła, o świętych kapłanów i nowe powołania, nastąpiło przejście do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

XVIII Dzień Papieski w naszej parafii

14 października obchodziliśmy w całym kraju XVIII Dzień Papieski, który w naszej parafii jest również dniem zbiórki dla stypendystów fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” prowadzonej po Mszach Świętych przez Szkolne Koło Caritas. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego Promieniowanie Ojcostwa zachęca też do ponownego sięgnięcia do różnych tekstów św. Jana Pawła II, m. in. do homilii wygłoszonej w Kielcach 3 czerwca 1991 roku, czy dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok pt. „Promieniowanie Ojcostwa”. W tym dniu również nasze grono ministrantów wraz ze swymi rodzicami i opiekunem rozprowadzali „papieskie kremówki”, które pomagają wesprzeć finansowo Liturgiczną Służbę Ołtarza podczas wyjazdów i innych imprez organizowanych dla ministrantów. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim wspierających naszą młodzież w parafii finansowo, a także duchowo poprzez modlitwę o dobry ich rozwój.

Kolejarze na pielgrzymim szlaku Diecezji Opolskiej

Aby poznawać piękno otaczającego nas świata i historię,trzeba się ruszyć z domu; z wygodnej kanapy,zostawić ekran komputera,telewizora.I właśnie zrobiliśmy to 06 października 2018r.Wczesnym rankiem ruszyliśmy pielgrzymkowym szlakiem. Na pierwszy ogień zamek w Rogowie Opolskim.Do tej pory znaliśmy Rogów tylko z nazwy,ale teraz już wiemy jakie skrywa skarby kultury, historii i to tej bardzo,bardzo odległej,tej często nieznanej. Dziś Zespół Zamkowo-Parkowy w Rogowie Opolskim jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W zamku mieszczą się najcenniejsze zbiory biblioteczne: starodruki, rękopisy, grafika,kartografia zabytkowa,kronika Śląska z 1625r,mapa drzeworytowa Śląska z 1545r.Stała wystawa rozwoju książki od papirusu przez tabliczki gliniane do ksiąg z XVIII w. Stała wystawa archeologiczna prezentująca średniowieczne skorupy,groty, strzały i elementy wystroju wnętrz. Jest także możliwość zorganizowania konferencji, zakwaterowania i przyjemnego spędzenia czasu w kompleksie otoczonym starymi i rzadkimi w Polsce drzewami m.in.miłorząbem japońskim,tulipanowcami oraz okazałymi platanami.Bliskość autostrady a więc dogodny dojazd sprawia,że miejsce to jest często i chętnie odwiedzane.A,że tak jest naprawdę to niech zaświadczy fakt,że od sierpnia czekaliśmy na wolny sobotni termin aby tam być.

List biskupa opolskiego na październik 2018

Wierzę w moc Modlitwy Różańcowej

Od minionego poniedziałku, jak co roku, w naszych świątyniach i kaplicach są odprawiane nabożeństwa różańcowe. Dzieje się tak od czasu pontyfikatu papieża Leona XIII, który w 1885 roku zalecił, by przez cały miesiąc październik odmawiano w kościołach różaniec. Przeżywamy zatem czas wzmożonej modlitwy wspólnotowej, w którym możemy dostąpić łaski uświęcenia, jeśli – jak poucza św. Jan Paweł II, w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae – wraz z Maryją podejmujemy wysiłek kontemplacji tajemnic z życia Jezusa.

CZYTAJ CAŁY LIST BISKUPA OPOLSKIEGO

Spotkania podczas wizytacji biskupiej

W drugi dzień wizytacji biskupiej bp Paweł Stobrawa rozpoczał swoją wizytę od potwierdzenia swojej obecności w księgach parafialnych, po której odprawił Mszę Świętą w intencji chorych. Podczas tej Mszy Świętej wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych oraz na zakończenie przyjąć błogosławieństwo lourdzkie. O godzinie 16:30 biskup spotkał się ze wszystkimi wpsólnotami jakie w naszej parafii działają, po czym złożył wpisy w kroniki grup parafialnych. Kolejną grupą, z którą spotkał się biskup Paweł była młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Po tych spotkaniach wizytacja przeniosła się do domu parafialnego, gdzie biskup odwiedził świetlicę "Arka", następnie spotkał się z ministrantami i mariankami. Na zakończenie spotkał się z radą parafialną. Serdecznie zapraszamy do wsłuchania się w poniższe nagrania audio.

Świętujemy srebrny jubileusz erygowania Parafii Ducha Świętego

Świętowanie z Biskupem Pawłem Stobrawą zbiegło się z czasem wizytacji kanonicznej w dekanacie Kędzierzyn. Biskup nawiedził wszystkie parafię i dlatego we mszy świętej kończącej wizytację wzięli udział wszyscy kapłani naszego dekanatu. W drzwiach kościoła przywitały Gościa kwiatami i - staropolskim zwyczajem chlebem i solą - Dzieci i Rada Duszpasterska.

Przy ołtarzu relację z życia parafialnego, z ostatnich 6 lat czyli od ostatniej wizytacji, przedstawili Przewodniczący Rady Duszpasterskiej Sławomir Borecki oraz proboszcz parafii. W imieniu parafii przekazaliśmy Biskupowi Pawłowi życzenia, z okazji obchodzonej w 2018 roku 45 rocznicy święceń kapłańskich i 15 rocznicy sakry biskupiej. Zapraszamy do wsłuchania się we fragmenty tej uroczystej Mszy Świętej.

Koronka na ulicach miast świata

W rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, 28 września br., o godzinie 15:00 już po raz kolejny ,od dziesięciu lat w różnych miejscach publicznych całego świata, na placach, rogach i skrzyżowaniach ulic zatłoczonych miast, a także w innych miejscach publicznych, także na wsi pojawili się ludzie, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę Patronatem Honorowym objął i przedsięwzięciu błogosławił Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Archidiecezji Łódzkiej. Do tej modlitwy przyłączyła się także grupka osób z naszej parafii i odmówiła Koronkę do Miłosierdzia Bożego przy skrzyżowaniu ulic Al. Lisa i Bolesława Krzywoustego.

Zaproszenie na sesję formacyjną dla nauczycieli, katechetów i wychowawców

W dniu 06 października 2018r. zapraszamy do Domu Parafialnego przy parafii Ducha Świętego na Osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu na sesję formacyjną dla nauczycieli katechetów i wychowawców. Temat spotkania:

Uczeń wytworem technokultury. Wpływ środowiska technologicznego na uczniów

Sesję poprowadzi Brat Tadeusz Ruciński

ZOBACZ CAŁE ZAPROSZENIE

Festyn z okazji 25-lecia powstania parafii

XXV Niedziela Zwykła była w naszej parafii obchodzona w bardzo uroczysty sposób, ponieważ ten dzień został wyznaczony na organizowany przez radę parafialną festyn z okazji 25lecia naszej parafii, która od 1 października 1993 roku otrzymała imię Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła. Dzięki współpracy wielu osób, które zdeklarowało chęć i pomoc w przygotowaniu tego festynu wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z różnych atrakcji oferowanych podczas trwania festynu. Były przygotowane rzeczy dla najmłodszych, między innymi „dmuchańce”, trampoliny, przejazd bryczką, czy plac zabaw kreatywnych. Dla całych rodzin był przygotowany quiz dotyczący wiedzy na temat naszej parafii, stoiska gastronomiczne oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy. Na scenie natomiast zaprezentowały się liczne grupy, które tańcem i śpiewem umilały czas. O godzinie 15:00 odbyło się oficjalne otwarcie festynu parafialnego, kiedy to po krótkim wstępie księdza proboszcza został odczytany dekret nadania imienia naszej parafii. Potem nastąpił czas życzeń składanych, na ręce księdza proboszcza, przez władze naszego miasta i innych gości.

XXVIII Niedziela Zwykła
2018.10.14

CZYTAJ CAŁY LIST EPISKOPATU


 

[aktualizacja: 30.09.2018]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"