Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła

ul. Bolesława Krzywoustego 2 | 47-232 Kędzierzyn-Koźle

Aktualności parafialne

Odpust parafialny

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz w kolejny dzień w Święto Najświętszej Maryi Pany Matki Kościoła nasza parafia obchodziła dni odpustowe, w których kazania wygłaszał o. Mieczysław Hałaszko. W pierwszym dniu odpust przed sumą odpustową odbyła się uroczysta procesja w akompaniamencie orkiestry dętej i pocztów sztandarowych. Orkiestra również wzbogaciła oprawę Mszy Świętej, której przewodniczył o. Mieczysław. W drugi dzień odpustu o godz. 18:00 nasz parafiafialny chór ubogacił Eucharystię, której przewodniczył ks. Robert.

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania wygłoszonego podczas pierwszego dnia odpustu

Posłuchaj Ewangelii oraz kazania wygłoszonego podczas drugiego dnia odpustu

Posłuchaj słów dziękczynnych ks. Proboszcza w drugi dzień odpustu

Czytaj więcej...

Czuwanie na wigilię Zesłania Ducha Świętego

Młodzież naszej parafii przygotowała czuwanie na wigilię Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie to składało się z dwóch części. W pierwszej części zostały przygotowane i pokazane w formie pantomimy i teatru cieni wybrane sceny z Pisma Świętego, w których w sposób bardzo widoczny działał Duch Święty. Pierwszym i Najważniejszym obrazem było stworzenie świata, gdzie „Duch Boży unosił się nad wodami”. Pojawiały się również obrazy takie jak budowanie wieży Babel, Zwiastowanie Maryi, że za sprawą Ducha Świętego zostanie matką Boga, czy też chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Ostatnim obrazem było Zesłanie Ducha Świętego.
Pierwszą część czuwania zakończył wspólny Apel Jasnogórski. W drugiej części wielbiliśmy Trójjedynego Boga w Najświętszym Sakramencie. Było to wspólne radosne przeżycie, za które dziękujemy Bogu.

Czytaj więcej...

Święcenia kapłańskie w naszej diecezji

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 8 czerwca, biskup opolski Andrzej Czaja udzielił święceń prezbiteratu 10 diakonom. Ksiądz biskup w swojej homili podkreślał znaczenie tego sakramentu oraz życzył wszystkim neoprezbiterom, by byli godnymi kapłanami. Na koniec po Mszy Świętej wręczył wszystkim neoprezbiterom dekrety, które wejdą w życie 28 sierpnia. Ksiądz biskup posłał również i do naszej parafii neoprezbitera - ks. Michaela Muskalę z Ujazdu. Inni znani nam byli diakoni to ks. Piotr, który odbywał u nas praktyki został posłany do parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Paczkowie, natomiast ks. Marcin pochodzący z sąsiedniej parafii z Azot został posłany do parafii NSPJ w Raciborzu.

Pamiętajmy o modlitwie za tych nowych, jak i za wszystkich wcześniej wyświęconych księży, a także módlmy się o kolejne nowe święte powołania, kapłańskie, zakonne i misyjne.

Sprawozdanie z sesji formacyjnej dla nauczycieli wychowawców i rodziców „Pokłosie rewolty ’68 w wychowaniu” 18 maj 2019 r.

Ksiądz prałat Edward Bogaczewicz, proboszcz Parafii Ducha Świętego i MNP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu już po raz trzeci w roku szkolnym 2018/2019 gościł nauczycieli, wychowawców i rodziców, którzy przyjechali posłuchać jakie są przyczyny zmian, które zadziały się i dzieją obecnie w społeczeństwie polskim i nie tylko polskim. W wielu przypadkach są one szokujące i z niedowierzaniem obserwujemy, że te kłamstwa, bezeceństwa i perwersje jawią się w świetle prawa i zwane są demokracją, wolnością słowa i ekspresji artystycznej, przy aprobacie i aplauzie naszych elit (o dyskusyjnym mandacie społecznym do bycia elitą). W tej atmosferze przyzwolenia na wszystko byle było łatwo i przyjemnie wzrastają nasze dzieci, młodzi Polacy i młode Polki. Jak to się stało, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Analizy dokonał brat Tadeusz Ruciński FSC z Częstochowy, który w sobotę poprowadził tę sesję formacyjną, a w niedzielę głosił kazania w naszym Kościele o kapłanach i kapłaństwie.

Czytaj więcej...

Dlaczego tam gdzie Maryja jest zawsze tak pięknie i dlaczego czujemy się z nią tak dobrze ?

Na to pytanie mógł sobie każdy odpowiedzieć, kto tylko był na odpuście Matki Bożej Przenajdroższej Krwi 19 maja 2019r.w Częstochowie w Sanktuarium Krwi Chrystusa. Wiele osób uczestniczyło w uroczystości odpustowej już od wielu lat, ale były z nami osoby, które pielgrzymowały po raz pierwszy. Wszystkie osoby potwierdziły, że urok tego miejsca robi wrażenie i na pewno znów tam powrócą. Maryja nas wszystkich „przytuliła” do swojego serca i czuliśmy się wyróżnieni zaproszeniem na jej święto. Niczego nam nie brakowało. Dobra „Gospodyni” pomyślała o wszystkim, łącznie o pięknej pogodzie, co nagrodziło wszystkim trudy pielgrzymowania, a przy Tym nie brakowało nikomu na straganach poczęstunku. Ale nie to było w tym wszystkim najważniejsze, bo to tylko coś dla ciała, a my przecież pielgrzymujemy po to ,by ...? No właśnie po co ? Każdy przyjechał do Matki Bożej z nadzieją, że uprosi u niej wiele łask dla siebie bądź dla swoich bliskich. Ale to nie wszystko, bo poprzez Matkę trafiamy do jej Syna nie wiadomo nawet kiedy. Byli z nami w grupie młodzi narzeczeni, których ślub ma się odbyć w sierpniu tego roku. Oboje poznali się przez Maryję modląc się na Jasnej Górze. Kiedy usłyszeli o Sanktuarium Krwi Chrystusa przybyli, aby zawierzyć swoje przyszłe małżeństwo nie tylko Matce, ale i zanurzyć je w Krwi Chrystusa, całkowicie wierząc jaką moc ma Krew Chrystusa. Bardzo przeżywali całą uroczystość odpustową, a najbardziej błogosławieństwo relikwiami Krwi Chrystusa. Korzystajmy więc jak najczęściej z takich chwil, a zakończę moje refleksje słowami Św. Matki Teresy z Kalkuty : „Spędzamy wiele czasu, by się dorobić w życiu, a zbyt mało czasu, aby je przeżyć”.

 

Czytaj więcej...

Sakrament bierzmowania w naszej parafii

W piątek 24 maja w naszej parafii z rąk bp Rudolfa Pierskały młodzież z 7 parafii ( par. św. Floriana - 12, par. św. Jana Nepomucena - 6, par. św. Franciszka - 11, par. św. Mikołaja - 28, par. św. Katarzyny - 28, par. Najświętszego Serca Pana Jezusa - 11, nasza parafia - 55 ) przyjęło sakrament bierzmowania. W swoim słowie do młodych ksiądz biskup podkreślał ważność tego sakramentu i obowiązki jakie spoczywają na osobach bierzmowanych. „Wierni odrodzeni przez chrzest, zostają umocnieni przez sakrament bierzmowania, a w Eucharystii otrzymują pokarm życia wiecznego. W ten sposób przez sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego w coraz większym stopniu osiągają skarby życia Bożego i postępują w kierunku doskonałej miłości” - podaje Katechizm Kościoła Katolickiego ( n. 1212). Moc Ducha Świętego wprowadza nas do świadomego udziału w budowaniu wspólnoty Kościoła. Kościół jako wspólnota potrzebuje koniecznie sakramentu bierzmowania, ponieważ spełnienie w wierze możliwe jest tylko na drodze dojrzałości chrześcijańskiej, której źródłem jest Duch Święty.

Posłuchaj fragmentów ze Mszy Świętej z obrzędem udzielenia sakramentu bierzmowania

Czytaj więcej...

Księże diakonie Piotrze dziękujemy!

Dziękujemy księdzu diakonowi Piotrowi za bardzo gorliwą posługę duszpasterską. Życzymy spokojnych dni, obrony pracy magisterskiej, owocnych rekolekcji, a 8 czerwca jeśli ktoś nie może przyjechać do Opola na święcenia kapłańskie, niech będzie duchowo w tym czasie złączony. Pamiętajmy zawsze o modlitwie o święte powołania kapłańskie. Poniżej można obejrzeć kilka zdjęć z praktyki diakońskiej diakona Piotra.

Posłuchaj podziękowań skierowanych w stronę diakona Piotra

Czytaj więcej...

Zmarł biskup Jan Bagiński

bp janW niedzielę 19 maja 2019 r. w godzinach wieczornych odszedł do wieczności śp. Ksiądz Biskup Jan Bagiński, emerytowany opolski biskup pomocniczy. Biskup opolski Andrzej Czaja gorąco prosi duszpasterzy i wiernych diecezjan o modlitwę za zmarłego biskupa Jana w parafiach do ceremoni pogrzebowych.

PRZECZYTAJ CAŁY KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJI OPOLSKIEJ

Pierwsza rocznica święceń kapłańskich ks. Łukasza

Życzymy Ci wszelkich łask Bożych i sił potrzebnych w pracy duszpasterskiej, byś przez kapłańskie ręce niósł ludziom Jezusa.

Niech zawsze towarzyszy Ci łaska Boża i mądrość, a także ludzka życzliwość i wsparcie zarówno w poczynaniach, jak i troskach. Życzymy dobrego zdrowia, dużo radości i pięknych owoców pracy kapłańskiej.

Polecamy Cię nieustannej opiece Maryi Panny!

Czytaj więcej...

Dekanalne czuwanie młodzieżowe

W piątek wieczorem w naszej parafii odbyło się czuwanie dla młodzieży naszego dekanatu, które poprowadził ks. diakon Piotr ze wsparciem ks. Michała. Podczas tego czuwania młodzież mogła wysłuchać konferencji, obejrzeć pantomimę, pośpiewać, potańczyć, adorować Najświętszy Sakrament, a po jego zakończeniu udać się do salki parafialnej gdzie każdy mógł się posilić pyszną kanapką i wypić ciepłą herbatę. Na sam koniec ministranci i młodzież wręczyła księdzu diakonowi podarunek jako podziękowanie za wspólnie przeżyty czas posługi w naszej parafii w trakcie diakonatu.

Czytaj więcej...

Uroczystość Najświętszej Trójcy
2019.06.16

ogloszeniaintencje
 

[aktualizacja: 17.01.2019]
katechumenat
Parafia z "lotu ptaka"