Dzieci z Domów Dziecka z Ukrainy są już przyjęte przez CARITAS Diecezji Opolskiej

Międzynarodowe, ukraińsko-węgierskie przejście graniczne stało się miejscem pierwszego kontaktu wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej z 213 Gośćmi z dwóch ewakuowanych Domów Dziecka w Kijowie na Ukrainie.

W Środę Popielcową, po pokonaniu 800 km po ukraińskiej stronie, Goście dojechali „elektriczką” z miejscowości Czop do parkingu na Węgrzech, w miasteczku Zahony.

W grupie Gości przyjechało 180 niepełnosprawnych dzieci z 33 opiekunami. Najmłodszy uczestnik liczy 8 lat, najstarszy 40. Po zajęciu miejsc w czterech autokarach, Goście wyruszyli w drogę do gościnnej diecezji opolskiej. Do pokonania 600 kilometrów, pierwszy autokar zawitał w Nysie w czwartek o godzinie 230. W Diecezjalnym Domu Formacyjnym przy ul. Gierczak 2, zamieszkało 59 dzieci. Kolejne samochody pojechały do ośrodka „Skowronek” w Głuchołazach, gdzie przebywa większość dzieci (109) oraz do ośrodka „Rybak” nad Jeziorem Nyskim w Głębinowie, gdzie zakwaterowano 45 dzieci.

Widok osieroconych, niepełnosprawnych dzieci chwycił za serce. Obnażył całą bezduszność i okrucieństwo wojny.

Caritas Diecezji Opolskiej czuje się wyróżniona i zaszczycona przyjęciem Gości z Kijowa. Dołożymy wszelkich starań, aby pobyt w Diecezji Opolskiej uśmierzył dzieciom ból wojennej tułaczki.

Osoby, które w tym dziele pragną wesprzeć działania Caritas Diecezji Opolskiej mogą przekazywać pomoc finansową i rzeczową.


Pieniądze można wysłać na rachunek bankowy: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Dzieciom Kijowa”.


Dary rzeczowe, przede wszystkim pampersy, pieluchomajtki dla młodzieży i dorosłych, podpaski, podkłady jednorazowe, prześcieradła, kolorowa pościel, piżamy, bieliznę, skarpety…….

można przynosić do naszego Biura Rejonowego Caritas lub do Kancelarii Parafialnej w godzinach pracy.